Makrofotografia to specyficzny, ale bardzo pasjonujący rodzaj fotografii w większości nie zauważalny dla wielu ludzi, którzy przechodzą obok niego w ciągłym pośpiechu i gonitwą za pieniądzem. Gdyby przystanąć na chwilę i przyjrzeć mu się z bliska okazuje się,  że udostępnia nam nowe, nieznane światy to co widzimy w skali makro jest przecież niezwykłe.

 

Makro zaczęło mnie interesować od dawna chciałem uchwycić piękno roślin i owadów w ich niepowtarzalnym i fascynującym świecie. Poza tym duże powiększenia umożliwiają poznawanie świata i przyrody z zupełnie innej perspektywy.

 

Aby uzyskać wystarczające powiększenia można zastosować typowe obiektywy do makrofotografii, pierścienie pośrednie, mieszki, pierścienie odwrotnego mocowania lub zestaw soczewek powiększających. Osobiście do wykonywania zdjęć używam pierścieni pośrednich z obiektywem stałoogniskowym.

 

No niestety makro to trochę trudny temat fotograficzny, wymagający od fotografującego cierpliwości, wytrwałości i opanowania, niekiedy wymaga to długiego leżenia na ziemi w mokrej trawie, ale po uchwyceniu w kadrze ciekawego okazu w niepamięć idzie w jakich warunkach niekiedy ekstremalnych trzeba było wykonywać zdjęcia. Bo przecież osobiste jego odkrywanie i upamiętnianie przynosi dużą satysfakcję.

 

Tekst: Fotomaniak

 

Słowa kluczowe: makro, makrofotografia, macro, macro photography